אימוני פילאטיס במקרים של היפרדות שריר הבטן - Diastasis Rectiמהי היפרדות שריר הבטן

השריר הישר בטני בנוי משני חלקים ומצוי בין קצה עצם החזה (Xiphoid) לעצם החיק בקדמת האגן (Pubis). במהלך ההריון משתחרר בגוף הורמון (Relaxin) שמאפשר רפיון ואלסטיות לרקמות הגוף ובכך מסייע לגוף להכיל את גדילתו המואצת של העובר בבטן.

השריר הישר בטני נפתח בזמן ההריון עד כדי תוספת של 50% ויותר מאורכו המקורי ובכך ממתן את הלחץ על האגן. שני חלקי השריר מתחברים לגיד מרכזי במרכז הבטן (Linea Alba). במהלך ההריון צבעו של ה- Linea Alba נהיה כהה יותר ולעיתים קרובות נראה כקו בקדמת הבטן התחתונה.

אצל מרבית הנשים, כחלק נורמלי מתהליך ההריון, בסביבות השבוע ה-20 הולכים ונפרדים שני חלקי השריר זה מזה. כתוצאה מההתארכות, שנועדה להכיל את העובר, נחלש השריר וכתוצאה ישירה פוחתת התמיכה לגב התחתון ולעיתים קרובות מורגשים כאבים בגב התחתון. אחרי ההריון השרירים שואפים לחזור למצבם הטבעי טרם ההריון אך לעיתים קרובות האיחוי אינו שלם והשריר לא חוזר לקדמותו. בחלק מהמקרים נשאר בקע בשריר, מצב זה שכיח יותר במקרים בהם יש הריון עוקב בטרם חזרו השרירים למצבם הראשוני. חשוב לציין כי הריון הינו גורם נפוץ להפרדות השריר, אולם הבעיה יכולה להווצר אצל נשים וגברים כאחד כתוצאה ממאמץ מוגזם של שרירי הבטן, למשל בשל הפרזה בתרגילי עליות בטן, סיבה נוספת יכולה להיות השמנת יתר שיוצרת לחץ מתמיד על השריר הישר בטני עד כדי הפרדת שני חלקיו.הבדיקה לגילוי היפרדות השריר

את הבדיקה יש לבצע כחודשיים אחרי ההריון ובטרם חזרה לשגרת אימונים סדירה. הנבדק/ת שוכב/ת על הגב עם ידים משולבות מאחורי העורף, הבודק מניח את אצבעותיו על מרכז הבטן לאורך ה-Linea Alba. הנבדק מעלה את הראש והכתפיים תוך כדי נשיפת אויר בעוד הבודק מכניס את אצבעותיו למרווח שנוצר ובודק את רוחב ההפרדה לכל אורך הבטן, מבית החזה ועד תחתית הבטן התחתונה. הפרדה של אצבע אחת מעידה על מצב תקין ומאפשרת חזרה לשגרת אימונים סדירה ורגילה. הפרדה של שתי אצבעות או יותר מעידה על הפרדות של השריר ומצריכה סדרת אימונים שמותאמת במיוחד למזעור הנזק.התאמת מסגרת האימונים

יש חשיבות עליונה שהמתאמן יידע את מדריך הפילאטיס באם קיים חשש להיפרדות השריר הישר בטני. באימוני הפילאטיס יש תרגילים רבים וטובים שיכולים לסייע בהקטנת הנזק, אולם ביצוע תרגילים לא מתאימים כגון עליות בטן אלכסוניות, שיבוצעו לא נכון וללא הקפדה, עשויים להחמיר את המצב.